Announcement

Collapse
No announcement yet.

The way Round Greece

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Re: The way Round Greece

πολύ όμορφα όλα καλή συνέχεια Γιάννη ! +1000
    "Άφοβον ο θεός, ανύποπτον ο θάνατος και το αγαθόν μεν εύκτητον, το δε δεινόν ευκαρτέρητον"

Τετραφάρμακος Επικούρου

Sapere aude (τόλμησε να γνωρίζεις)

«Για να μάθεις ποιος σε κυβερνά ανακάλυψε απλά ποιους δεν έχεις την άδεια να επικρίνεις.»
    Βολταίρος

Comment

Πάρα πολύ ωραία John!!!!!

Όμορφες φωτό!!!!

...ζάμπλουτοι νάστε στη χαρά και πάμπτωχοι στο πόνο...
      το κανάλι μου

Comment

The way Round Greece

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα όμορφα σχόλια !!!
        sounioIII.jpg

Οι εικόνες που αντίκρισα σε αυτήν μου τη βόλτα ήταν πραγματικά χαρακτηριστικές στιγμές της χώρας μας !!!

Last edited by Μπάμπης; 15-11-2016, 10:41.

Οn The Road

Comment

Γιάννη καλά πήγες και ήρθες αλλά πολύ τσιγκούνης είσαι ρε φίλε!!Βάλε καμιά φωτό ακόμα , περιμένω και περιμένω αλλά δεν !! Έστω μία ανά 50χλμ για να πάρουμε μάτι τη διαδρομή!!

Πάντα τέτοια!!
          ΘΑΝΟΣ K1200GT AROUND GREECE * AROUND GREECE2

Comment

The way Round Greece

Θάνο, οι προορισμοί είχαν την τιμιτική τους αυτή τη φορά.

Για να λέμε την αλήθεια όμως, το δεύτερο κομμάτι της διαδρομής που έβαλα και τον χάρτη αξίζει ιδιαίτερης αναφοράς

Να `μαστε γεροί να την ξανακάνουμε, να βγάλουμε και περισσότερες φωτό...

Οn The Road

Comment

The way Round Greece

Μια φωτογραφία που έμεινε ξεχασμένη στο κινητό μου...

Το καφέ "Ρολόι" στο Λαύριο που ήπια το τσάι μου.

Εκπληκτικό, με όμορφη θέα και αξίζει να το επισκεφτούν όσοι βολτάρουν στην περιοχή
              Last edited by Μπάμπης; 15-11-2016, 10:39.

Οn The Road

Comment

Ένας χρόνος μετά...

Αφού το GPS μας άφησε χρόνους, αγόρασα νέο, το αποτέλεσμα ήταν να επιβαρυνθεί αρκετά ο προϋπολογισμός.

Το ταξίδι στο Bled μπορεί να περιμένει, είπα, και έκανα ένα ακόμα γύρο της Ελλάδας με σκοπό να δω την πορεία των έργων στις ΕΟ.

Η Εγνατία οδός παραμένει σταθερή αξία....

Απαραίτητη στάση για ανεφοδιασμό και espresso στους Μαυραναίους.

Για να δώσω χρώμα στο ταξίδι έκανα την πρώτη διανυκτέρευση στην Κέρκυρα.

Πήρα το φέρυ από την Ηγουμενίτσα και σε μιάμιση ώρα... 20160711_155735_zpsxjpru1el.jpg
                20160711_155829_zpschziilsc.jpg

Οι πρώτες εικόνες με αποζημίωσαν και έδιναν υποσχέσεις για τη συνέχεια !

Έκανα check in στο ξενοδοχείο κι έπειτα μια μεγάλη βόλτα στην παλιά πόλη, στην αγορά και στο παλιό κάστρο και λιμάνι.

20160711_174919_zpsjgar0ui2.jpg

H παλιά πόλη της Κέρκυρας αποτελεί μνημείο της UNESCO και αυτό έχει τη σημασίας του.

IMG_2764_zps3b2bf9gj.jpgIMG_2758_zpspbn3lcby.jpg

βόλταρα πάνω από τρεις ώρες στους δρόμους και στα στενά της πόλης
                IMG_2776_zps7swlnone.jpg

....γοητευμένος από τις ομορφιές της πόλης

IMG_2768_zpsvxppdznc.jpg

Ο ήλιος έπεσε και γύρισα στο ξενοδοχείο να ξεκουραστώ by the pool...

20160711_204557_1468661947516_resized_zpsnl0unzp8.jpg

Για ύπνο νωρίς καθώς αύριο έπρεπε να προλάβω ένα από τα πρώτα φέρυ για Ηγουμενίτσα.

20160712_102935%201024%20x%20576_zpsg7dghwic.jpg

Ο γυρισμός έγινε από το λιμάνι της Λευκίμμης, το νότιο λιμάνι του νησιού.

Χα χα.... ο δρόμος Κέρκυρα-Λευκίμμη μια περιπέτεια από μόνος του

Όλα καλά το λοιπόν...

Η Ιόνια Οδός ακόμα είναι υπό κατασκευή και μόνο ένα τμήμα μεταξύ Αμφιλοχίας και Μεσολογγίου έχει παραδοθεί.

Περιμένω να δω με εξαιρετική περιέργεια πως θα διαμορφωθεί το κομμάτι Γαβρολίμνη-Αντίρριο .

Εξαιρετικά όμορφη αίσθηση μου προξένησε το γεγονός της κατασκευής της Ολυμπίας Οδού που θα ενώνει την Πάτρα με την Κόρινθο.

Ο δρόμος είναι υπό κατασκευή και λειτουργεί μόνο το ένα ρεύμα που εξυπηρετεί και τα δύο ρεύματα κυκλοφορίας.

Είναι εύκολο να διακρίνεις πως μεγάλα κομμάτια των δρόμων είναι έτοιμα και απλώς περιμένουν τις λεπτομέρειες για να δοθούν στην κυκλοφορία.

Τέσσερις ημέρες δεν έφτασαν για να δω όσα ήθελα και κάνω ότι ήθελα.

Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαι πιο "άπλας" από άποψη χρόνου...
                Last edited by Μπάμπης; 15-11-2016, 10:45.

Οn The Road

Comment

Πολύ όμορφα Γιάννη....

όπως και να έχει οι ρόδες πρέπει να γυρνάνε.... αλλιώς σκουριάζουν.... οπότε μία χαρούλα - ας πούμε - και του χρόνου τα είπαμε.... έχει ο θεός....

Γεροί να είμαστε να ταξιδεύουμε....

Η Κέρκυρα είναι μία κούκλα από μόνη της...!!!!

...ζάμπλουτοι νάστε στη χαρά και πάμπτωχοι στο πόνο...
                  το κανάλι μου

Comment

Μπράβο Γιάννη!
                    Γράφε χλμ. σε κάθε ευκαιρία, κάνει καλό στην υγεία!
                    Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

ΚΩΣΤΑΣ R1150GS

Φαρμάκι.......

Comment

Ωραίος Γιάννη!!! Αντε στην επόμενη!!
                      Κώστας
                      R 1200 GS 04' Ελλάς

Comment

αυτά είναι Ιωάννη ! να είμαστε καλά να γυρίζουμε τους τροχούς όσο περισσότερο και μακρύτερα μπορούμε !
                        "Άφοβον ο θεός, ανύποπτον ο θάνατος και το αγαθόν μεν εύκτητον, το δε δεινόν ευκαρτέρητον"

Τετραφάρμακος Επικούρου

Sapere aude (τόλμησε να γνωρίζεις)

«Για να μάθεις ποιος σε κυβερνά ανακάλυψε απλά ποιους δεν έχεις την άδεια να επικρίνεις.»
                        Βολταίρος

Comment

Τέλεια Γιάννη, δώσε δώσε δώσε και πολύ γρήγορα περιμένουμε το επόμενο !!!!
                          "έν οίδα ότι ουδέν οίδα"
                          OFF800GS

Comment

Τετάρτη πρωί έκλεισα ραντεβού στην αντιπροσωπία της BMW γιατί η ζελατίνα του φέρινγκ δεν ανέβαινε στην ανώτερη θέση.

Δεν νοείται ταξείδι με το RT χωρίς την κάλυψη από τον αέρα.
                            Ευτυχώς το μόνο που χρειαζότανε ήταν το κούμπωμα στον εγκέφαλο καθώς το έβλεπε ως σφάλμα και δεν ανέβαινε έως το τέρμα.

Ο γύρος της Ελλάδος είχε προγραμματιστεί για την Τετάρτη - Πέμπτη.

....αν και με την ολοκλήρωση των Εθνικών Οδών μου έφτανε μόνο η Τετάρτη !

Το εφετινό tour έγινε καθαρά και μόνο για να δω την πορεία των έργων και για το αν ολοκληρώθηκαν.

Πιο γρήγορα δεν νομίζω να γίνεται....

Θεσσαλονίκη - Ιωάννινα - Πάτρα - Αθήνα - Θεσσαλονίκη.

Καθαρός χρόνος οδήγησης λίγο περισσότερο από 11 ώρες, άνετα.

Λίγες εργασίες γίνονταν μόνο στον κόμβο Ιωαννίνων και κάτι ψιλά στις Ράχες.

Ηighlight οι στροφές στον Γοργόμυλο. Μου θύμησαν κάτι ανάμεσα στις στροφές στο Kirklareli και σε αυτές των Σερρών.

Originally posted by jpapagelis View Post
                            ,
                            Εξαιρετικά όμορφη αίσθηση μου προξένησε το γεγονός της κατασκευής της Ολυμπίας Οδού που θα ενώνει την Πάτρα με την Κόρινθο.

Ο δρόμος είναι υπό κατασκευή και λειτουργεί μόνο το ένα ρεύμα που εξυπηρετεί και τα δύο ρεύματα κυκλοφορίας.

Είναι εύκολο να διακρίνεις πως μεγάλα κομμάτια των δρόμων είναι έτοιμα και απλώς περιμένουν τις λεπτομέρειες για να δοθούν στην κυκλοφορία.,,

Περιμένω να δω με εξαιρετική περιέργεια πως θα διαμορφωθεί το κομμάτι Γαβρολίμνη-Αντίρριο .

...
                            Τούνελ - Τούνελ - Τούνελ....Ελβετία γίναμε....

Ωραία είναι να βλέπεις πως κάποια στιγμή αυτά τα έργα ολοκληρώνονται.

Το μόνο μελανό σημείο είναι τα διόδια.

Πρέπει νομίζω να μπουν στις εξόδους.

image_84353.png

λίγο μετά από το Τούνελ Δημόκριτου στην Περιφερειακή Υμηττού, στον δρόμο για την πλατεία Υμηττού.

Να `μαστε γεροί ως την επόμενη !

Οn The Road

Comment

Working...
                            X