Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μπαταρία

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Μπαταρία

ΣΟΣ. Έχω το f650gs μονόμπουζο του 2002. Είναι η δεύτερη μπαταρία που (νομίζω) ότι μου χαλάει μέσα σε τρία χρόνια. Η μηχανή το χειμώνα για τρεις περίπου μήνες κάθεται σε θερμαινόμενο χώρο με 20 βαθμούς κελσίου, με φορτιστή της lidl συνδεδεμένο για να μην αδειάζει και χαλάει. Άρα η περίπτωση κακομεταχείρισης αποκλείεται. Αυτή τη στιγμή έχω τη μπαταρία συνδεδεμένη στο φορτιστή μόνιμα και εμφανίζει 13.6v. Ποιο είναι το όριο των βολτ της μπαταρίας αν βάλω μπρος τη μηχανή, κάτω από τα οποία είναι για πέταμα;
    Σε περίπτωση που χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας, τι με συμβουλεύετε να κάνω (εκτός από το να αλλάξω μηχανή) για να μου κρατήσει 4-5 χρόνια; το κόστος δεν με απασχολεί, ούτως η άλλως κάθε 1-2 χρόνια χρειάζομαι 40 ευρώ για κινέζικη μπαταρία. Επίσης έχω την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν παίρνει μπαταρία κλειστού τύπου, κάνω λάθος;

λοιπόν, κλειστού τύπου έχω βρει σε τζελ, υπάρχουν 2-3 μάρκες στην αγορά, ξεκινάνε στα 40€

Πρέπει να τσεκάρεις αν δουλεύει σωστά ο ανορθωτής και το πηνίο και να αποκλείσεις και το ενδεχόμενο βραχυκυκλώματος όταν κάθεται

Comment

Οι κλειστού τύπου μπαταρίες ήταν πιο ασυνήθιστες τις αρχές του 2000 σε μηχανές, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να βάλεις εσύ αν θες. Βάλε και πυκνωτή αν γουστάρεις!

Δεν γνωρίζω πόσο ταλαιπωρεία έχει στο δικό σου μηχανάκι, αλλά δεν θα ήταν πιο εύκολο να αποσυνδέσεις τα καλώδια από τους πόλους της μπαταρίας πριν από κάθε χειμερία νάρκη; Μια-δυο μέρες πριν την βάλεις μπρος την ξαναφορτίζεις. Έτσι έκανα εγώ όταν έμενα Φινλανδία, μιας και δεν είχα γκαράζ. Ούτε ήθελα να είχα μπαταρία συνδεδεμένη συνεχώς, μιας και οι ανοιχτού τύπου θέλουν να έχεις τα καπάκια ανοιχτά για το υδρογόνο που παράγεται κατά την φόρτιση.

Επίσης, είναι γνωστό ότι μικρές διαδρομές κάτω των 10-15 χιλιομέτρων (ειδικά σε κίνηση και με χαμηλές στροφές) αποφορτίζουν την μπαταρία, ούτε καν την συντηρούν. Π.χ. στο δικό μου (1972 R50/5) περίπου στις 3000 στροφές/λεπτό δίνει αρκετό ρεύμα και φορτίζει την μπαταρία. Αλλά κάθε δεύτερο ΣΚ την βάζω και εγώ στον φορτιστή του Lidl καλού κακού. Όπως είπε και ο από πάνω, βάλτη μπρος και μέτρα με πολύμετρο τα βολτ στο ρελαντί και όταν ανεβάζεις στροφές 2500-3500 στρ/λπτ. Στο ρελαντί πρέπει να έχεις γύρω στα 12,6-12,7V ενώ στις υψηλότερες στροφές >13,2V. Συνήθως ο ανορθωτής φταίει αν δεν ανεβαίνει πάνω από 12,7V ή αν ξεπερνάει τα 14-15V στις υψηλές στροφές.
      Χρήστος - 1960 BMW R27

Comment

πριν από δυο χρόνια που μου είχε φάει πάλι κινέζικη (σε 1 χρόνο) ο ανορθωτής και το πηνίο δούλευαν μια χαρά. Η τωρινή μου μπαταρία μου πήγε δυο χρόνια γιατί το χειμώνα την είχα μόνιμα συνδεδεμένη με φορτιστή. Φέτος δεν χάλασε στη χειμερία νάρκη, χάλασε αρχές Οκτώβρη που την είχα 7-8 μέρες παρκαρισμένη λόγω βροχών. Εκτίμησή μου ότι η κινεζομπαταρία απλώς τόσο κρατάει, δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Το επιχείρημα ότι η μπαταρία τρώγεται εύκολα λόγω ιδιομορφίας της μηχανής επειδή τα φώτα είναι μονίμως ανοιχτά (το διάβασα και αυτό) μου φαίνεται γελοίο, αφού η μαμά μπαταρία ανοιχτού τύπου της bmw (πήρα μεταχειρισμένη τη μηχανή) μου κράτησε 4-5 χρόνια.
        Ο ενδοιασμός μου για τις κλειστού τύπου είναι επειδή έχουν κάτι περίεργους τετράγωνους πόλους. Ταιριάζουν με τις συνδέσεις της μηχανής (άκρα σαν λαμάκια με τρύπα για το παξιμάδι) ή δεν παίζει ρόλο, αρκεί που θα εφάπτονται;;

Comment

Μπορείς να δεις και εδώ .

Δεν τη γνωρίζω την περίπτωση σου, αλλά καλύπτει αναλυτικά όλη την γκάμα.

Ίσως να χρειάζεται κάποια τροποποίηση?

Χρόνος και μπαταρία πάντως ότι και μπαταρία ναναι είναι υπερβολικό.

http://faq.f650.com/FAQs/BatteryFAQ.htm

Comment

Originally posted by dimitrisdimo3 View Post
            Ο ενδοιασμός μου για τις κλειστού τύπου είναι επειδή έχουν κάτι περίεργους τετράγωνους πόλους. Ταιριάζουν με τις συνδέσεις της μηχανής (άκρα σαν λαμάκια με τρύπα για το παξιμάδι) ή δεν παίζει ρόλο, αρκεί που θα εφάπτονται;;
            φίλε μου τέτοια έχω βάλει και γω, δεν είχα θέμα, μόνο που τους ακροδέκτες τους βίδωσα από πάνω από τους "κύβους"

Comment

τη γνώμη σας.motobatt κλειστού τύπου (80E) ή bosch ανοιχτού (40Ε);;;;;

Comment

Μοτοbatt με κλειστά μάτια. Βεβαιώσου μόνο πως ταιριάζει ο κωδικός.

Οn The Road

Comment

Βάλε motobatt .
                  sigpic

Comment

Working...
                  X