Announcement

Collapse
No announcement yet.

Άποψη για αγορά R 1150 GS '03

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Άποψη για αγορά R 1150 GS '03

Καλησπέρα στην ομάδα, έχω βρεί την συγκεκριμένη αγγελία https://www.car.gr/11146201-bmw-r-1150-gs και θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας καθώς δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις σε αυτό το κομμάτι. Έχω μιλήσει με τον πωλητή και μου είπε οτι η μηχανή είναι στην πένα, το μόνο που θέλει είπε είναι ένας καθαρισμός στα ABS γτ είχε καιρό να δουλέψει.

Αυτό με ανησύχησε λίγο γιατί έκανα μια αναζήτηση για προβλήματα με ABS στο συγκεκριμένο μοντέλο και βρήκα αρκετά.... Πείτε μου την γνώμη σας, μήπως κανείς γνωρίζει την συγκεκριμένη μηχανή κιόλας...

Ωχ.
    Αν το λέει κιόλας σημαίνει ότι έχει πρόβλημα, που μεταφράζεται σε έως και 2000€ ζημιά.
    Γιατί δεν κοιτάς για έως και 2001 Μάρτιο(αν θυμάμαι καλά, ας το επιβεβαιώσει κάποιος) μοντέλο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ;
    Φοβάμαι μιά μέρα μη μ' αφήσουν όλοι και μείνουν μόνοι τους

1150 gs

Comment

Ότι λέει και ο eolos. Αν πάρεις αυτό, ξήλωσε το ABS και εγκατέστησε κανονικά φρένα. Το φόρουμ έχει πολλά ποστ στο θέμα και θα σου σηκωθεί η τρίχα κάγκελο με αυτά που μπορούν να σου συμβούν.

Κοίταζα και εγώ για R1200GS πριν κανά μήνα και οδήγησα ένα του 2006 με συμβατικά φρένα που ήταν άγκυρες. Ήταν μηχανή που ήταν για 1,5 χρόνο παροπλισμένη και είχε κολλήσει η μονάδα ABS, οπότε αποφάσισε να αφαιρέσει όλο το σύστημα ABS.
      Χρήστος - 1960 BMW R27

Comment

Δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα ρε παιδιά. Το 1150ι ειναι επικίνδυνο χωρις abs για διαφορους λόγους (βάρος, συστημα ανρτησεων κλπ). Το συγκεκριμενο της αγγελίας έχει πρόβλημα με το abs αλλά στο 90% των περιπτώσεων επισκευάζονται. αν θέλεις σου στέλνω τηλ απο τεχνικό που μπορεί να την επισκευάσει.
        http://darkheartphotography.weebly.c...88381481237582

Comment

Επίσης το συγκεκριμενο ΔΕΝ ειναι του 2003. Το ξέρω γιατι ενδιαφέρθηκα και εγω να το αγοράσω και ο πωλητης μου έδωσε το serial και το έλεγξα. Επίσης ΔΕΝ εχει servo abs αλλά απλά. Μπορεί με ενα reset να δουλέψουν. Θα το επαιρνα αλλά ειμαι απο Μεσολόγγι και ειναι φασαρια να τρέχω σε συνεργεία στην Αθηνα.

Comment

Τα 1150 όπως και στα πρώτα 1200 το abs ήταν έξτρα.
            Κυκλοφορούν πολλά τέτοια χωρίς abs από το εργοστάσιο, μην ήμαστε υπερβολικοί!
            Σίγουρα είναι μια καλή βοήθεια σε φρένο πανικού αλλά όχι πως δεν περπατάει χωρίς.

Έχει φίλος απλό 1150 χωρίς έξτρα (abs,πολύ όργανο,θερμενομενα) με 130.000 χλμ και δεν έχει κανένα θέμα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Comment

Μία φορά θα το χρειαστείς. Επίσης άλλο να μην εχεις abs απο επιλογή σου και άλλο απο βλάβη.. Ειδικα με το μπροστινο συστημα των bmw , δεν εχεις καθολου πληροφόρηση αφου δεν βυθιζεται με οτι αυτό συνεπάγεται

Comment

Επίσης είναι άλλο να έχεις abs και άλλο να ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι έχεις abs !

servo abs δεν επισκευάζει κανείς σ ε Ευρώπη και Αμερική ..

Κυκλοφορούν διάφοροι στην Ελλάδα που το , ''επισκευάζουν''
                στη αυλή του σπιτιού τους ,,,(πραγματικά) με εγγύηση
                του τύπου δεν σε είδα δεν σε ξέρω υποφέρεις και υποφέρω.

Εάν σου βγάλει βλάβη μονάδα servo abs την πετάς και βάζεις σωληνάκια υψηλής και έχεις καταπληκτικά συμβατικά φρένα.

Εάν μπεις στο τριπακι νά την φτιάξεις το ΛΙΓΌΤΕΡΟ που θα χάσει κανείς είναι χρόνο και χρήμα.

Το λιγότερο επαναλαμβάνω.

Η επισκευασμένη μονάδα θα σε ξαναπουλησει λίαν συντόμως και απροειδοποίητα .
                Με τα συμβατικά φρένα τουλάχιστον ξέρεις τι θα γίνει κάθε φορά που θα πατάς φρένο και το κυριότερο
                ξέρεις ότι δεν έχεις ads και οδηγάς ανάλογα.

Η επισκευασμένη είναι λαχείο που δεν ξέρεις τι θα σου κληρώσει.
                Εμένα μου κλήρωσε μια κλείδα και δύο πλευρά χωρίς το οικονομικό , αυτό άστο.

Comment

Working...
                X