Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγός Συνεργείων Για Κλασσικές BMW

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Re: Οδηγός Συνεργείων Για Κλασσικές BMW

Originally posted by ryk View Post
    Όπως πας....προσπερνάς και φεύγεις!!!
    ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ!!!!
    Σοβαρά?! Τόσο χάλια δηλαδή?!
    Είναι ακριβός, κακός μάστορας, τι? Αν δεν θέλεις δεν χρειάζεται βέβαια και να μου πεις.

Ευχαριστώ για την προειδοποίηση!

Comment

Εχει κάποιος άποψη για τον παρακατω ?
      Παει κάποιος την μηχανή του εκεί ?

MOTOR SERVICE - BMW RESTORING
      ΝΙΚΑΙΑΣ 57 Ν.ΣΜΥΡΝΗ
      ΤΗΛ. 210 9330158
      ΝΙΚΟΣ

Comment

Κύριοι...

Διάβασα με προσοχή όλα αυτά που γράφτηκαν για όλα τα αναρτημένα συνεργεία...

Και κατάλαβα ποιοί είναι καλοί στη δουλειά τους και ποιοί είναι φθηνοί...

Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός απο το τελευταίο ποστ, και η κρίση εκτός οτι έχει κάνει απο μεριά ιδιοκτήτη/πελάτη την αναπαλαίωση/ανακατασκευή πολύ πιο κοστοβόρα σε σχέση με τη τσέπη μας...
        ... έχω παρατηρήσει οτι έχει κάνει και κάποιους μάστορες βρυκόλακες, ζητάνε αστρονομικά ποσά για την εποχή, και τα φουσκώνουν μιαμιση φορά επάνω μέχρι να τελειώσουν την εργασία που τους ανάθεσες μολις πας να παραλάβεις, με προσχήματα ήθελε και αυτό να μην το βάλω?

έτσι λοιπόν ρωτάω με τη σειρά μου έχει κάποιος κάποιον μάστορα που να είναι καλός στη δουλειά του αλλά να μην κοιτάει να σε δαγκώσει?

ή ακόμα κάποιες ενδεικτικές τιμές

ευχαριστώ ελπίζω να μην κούρασα με το μεγάλο κείμενο!

Comment

Eγώ έχω επισκεφτεί τον Χρονόπουλο στα Καμίνια.Γνώστης του αντικειμένου αλλά η δουλειά έγινε με μεγάλη καθυστέρηση και μου κόστισε ακριβά-αν κάποιός τον επισκεφτεί ας πάρει και μια δεύτερη γνώμη.
          Μανιατάκος so far καλός....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Comment

Originally posted by Dimitrios View Post
            Με λύπη θέλω να αναφέρω ότι το ο Θόδωρος Δουρμούσογλου το όνομα του οποίου πρότεινα να μπει στην λίστα αυτή, έκλεισε το μαγαζί του λόγω της επικρατούσης κρίσης. Το τηλέφωνο θα το κρατήσει για να εξυπηρετεί παλιούς του πελάτες, αλλά το μαγαζί το ξενοίκιασε οπότε όποιος πάει Αρεως 3 Μεταμόρφωση δεν θα βρει τίποτα.
            Δεν είχα φανταστεί ότι θα έφτανε σ΄αυτό το σημείο ένας μάστορας που μπορούσε να δώσει λύσεις σε κάθε πτυχή της μοτοσικλέτας, από ηλεκτρικά μέχρι φαναρτζοδουλειά κι από επισκευή μοτέρ μέχρι κατασκευή εξαρτημάτων στον τόρνο που είχε στο μαγαζί του με βάση πατρόν και σχέδια που είχε στη βιβλιοθήκη του. Προφανώς και ο ίδιος δεν τα έκανε όλα καλά και με τη στάση του έχανε πελάτες, ωστόσο, λόγω της γνωριμίας μου μαζί του είδα ιδίοις όμμασι "πελάτες" που στόχο του είχαν να τον γελάσουν (όσοι από εδώ δουλεύουν σε μαγαζιά μάλλον καταλαβαίνουν τι λέω), να φτιάξουν το μηχανάκι δηλ. τζάμπα ή με μερικά κατοστάρικα κι όταν λέω φτιάξουν εννοώ βαψίματα, γενικές επισκευές μοτέρ, λύσιμο σαζμάν, αντκατάσταση ρουλεμάν, πλεξούδας κλπ. για να μην πω περίεργες κατασκευές τόρνου που έτρωγαν στο μάστορα τρεις μέρες δουλειά για να πάρει στο τέλος διψήφιο ποσό ευρώ. Είδα ανθρώπους που με το πρόσχημα της πρόθεσης αναπαλαίωση της μοτοσικλέτας τους την άφηναν χρόνια στο μαγαζί (στεγασμένος χώρος βλέπεις). Και είδα κι άλλα πολλά. Δεν θα επεκταθώ άλλο. Απλά επειδή λέμε πολλά για τους μάστορες με και χωρίς εισαγωγικά κι εγώ προσωπικά έχω πει κι έχω γράψει πολλά, δεν κάνουμε όμως κι εμείς μια αυτοκριτική όταν γινόμαστε πελάτες. Πάμε στο μαγαζί καχύποπτοι, απρόθμοι να κάνουμε αυτό που μας προτείνει ο μηχανικός, πρόθυμοι να πιστέψουμε τον κάθε άσχετο αλλά όχι αυτόν που θα μας δώσει τη λύση και βέβαια αναζητώντας την κάθε ευκαιρία να το κάνουμε τζάμπα. Το φτηνότερα το καλαβαίνω, αλλά το τζάμπα, δεν μπορώ να το χωνέψω, ακριβώς επειδή κι ο άλλος είναι επαγγελματίας και ζει απ' αυτό. Κι εγώ μπορώ να αλλάξω λάδια στο μηχανάκι μου αλλά όταν δεν θελω να λερωθώ και το πάω στο μάστορα θα ΠΛΗΡΩΣΩ την εργασία του. Αν δεν συμφωνώ με την τιμή, τότε θα λερώσω τα χέρια μου.
            Αυτά τα γράφω όχι από πικρία (δεν αρνούμαι ότι την αισθάνθηκα) αλλά για να συμβάλλω σε μια ανοιχτή συζήτηση περί υπηρεσιών επισκευών από τα συνεργεία και για τη στάση τη δική μας απέναντι σ' αυτά.
            Ο λόγος ήταν οτι δεν μπορείς να είσαι στο 2013 π.χ και να φτιάχνεις τέτοια μηχανάκια.. (οχι οτι έχουν κάτι, περα απο την παλαιότητα... δεν μπορεις να ζεις μονο απο τους νεκροφιλους με τα φαναρια τους STOP MEKA (ΜΟΥΦΑ) πρεπει να φτιαχνεις κ κανενα παπι,γιαπωνεζικη μοτο. Αλλα δεν ηθελε...ΕΙΧΕ παρα πολλες ευκαιριες και κομπλεξ(παπι,γιαπωνεζικη μοτο να μην επισκευαζει) συνφωνω με αυτα που λες κυριε Μπα..να Δημητριε ηταν σε καποια πραγματα περιεργος αλλα.... Δεν ηταν μονο οι πελατες στο φταίξιμο για το κλεισιμο του συνεργειου ηταν τα παραπανω που ειπα και οι κακες παρεες και στο πούλιμα ενός μεγαλου ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ που πηγε και τα εφαγε με φιλους και που...νες και δεν εκανε τπτ για το μαγαζι του οπως ο Σαρογλου.

Comment

Originally posted by Black View Post
              Ο λόγος ήταν οτι δεν μπορείς να είσαι στο 2013 π.χ και να φτιάχνεις τέτοια μηχανάκια.. (οχι οτι έχουν κάτι, περα απο την παλαιότητα... δεν μπορεις να ζεις μονο απο τους νεκροφιλους με τα φαναρια τους STOP MEKA (ΜΟΥΦΑ) πρεπει να φτιαχνεις κ κανενα παπι,γιαπωνεζικη μοτο. Αλλα δεν ηθελε...ΕΙΧΕ παρα πολλες ευκαιριες και κομπλεξ(παπι,γιαπωνεζικη μοτο να μην επισκευαζει) συνφωνω με αυτα που λες κυριε Μπα..να Δημητριε ηταν σε καποια πραγματα περιεργος αλλα.... Δεν ηταν μονο οι πελατες στο φταίξιμο για το κλεισιμο του συνεργειου ηταν τα παραπανω που ειπα και οι κακες παρεες και στο πούλιμα ενός μεγαλου ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ που πηγε και τα εφαγε με φιλους και που...νες και δεν εκανε τπτ για το μαγαζι του οπως ο Σαρογλου.
              Φίλε Black, η παράμετρος που βάζεις είναι απόλυτα σωστή: δεν είναι μόνο οι συνθήκες, είναι και ο άνθρωπος. Τι background έχει και πώς τον βοηθά αυτό να ξεπεράσει κάποιες πολύ ιδιαίτερες συνθήκες. Κι αυτό φαίνεται ότι δεν τον βοήθησε και δεν μπορώ ασφαλώς να διαφωνήσω με τίποτε από όσα απαριθμείς, πολλά από τα οποία δεν γνωρίζω (αν και βλέπω ότι εσύ γνωρίζεις, όπως ότι και με γνωρίζεις). Ξέρεις κάτι όμως, ακόμη συζητάμε για το ποιος είναι ο καλός ΚΑΙ ο φτηνός μάστορας. Δεν έχω καταλάβει ακόμη τι σημαίνει φτηνός, ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ όμως τι σημαίνει "καλός" μάστορας. Ο Θόδωρος δεν πήγε ΠΟΤΕ να με "ρίξει". Μπορεί να μην ήξερε να μου πει ΠΡΙΝ την επισκευή πόσο θα κοστίσει μια βλάβη επειδή το ότι το μοτέρ "κάνει διακοπές" μπορεί να σημαίνει από σκουπιδάκι στο καρμπιρατέρ μέχρι ξεκολλημένη έδρα βαλβίδας. Το ανοίγουμε και βλέπουμε. Τι πιο τίμιο απ' αυτό. Εγώ δεν μίλησα όμως γι' αυτό. Εγώ δεν μπορώ να χωνέψω ότι κλείνει ένα μαγαζί που έχει να σου δώσει λύσεις, εκεί που οι άλλοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά (πέτα την κεφαλή σου μου είπε άλλος μάστορας - και την κεφαλή την έχω ακόμη). Ο άνθρωπος έχει δικό του τόρνο!!! Και ξέρει να τον δουλεύει!!! Και πίστεψέ με, δεν ξέρω κανέναν που να του χρέωσε την πραγματική τιμή του κομματιού που έφτιαξε. Τέλος πάντων, εμένα αυτό με στενοχώρησε και ασφαλώς το ότι κλείνει ένα μαγαζί μπορεί να έχει κι άλλες παραμέτρους πέρα από τους πελάτες. Εμείς όμως ως πελάτες, ας αναλογιστούμε τι ζητάμε κι αν αυτό που ζητάμε είναι λογικό. Επι τη ευκαιρία το τηλέφωνο του Θόδωρου εξακολουθεί να ισχύει (τηλ. 210 2844186) δουλεύει σε άλλο χώρο πια και με έσωσε γιατί με έμεινα με το F 650 CS από εμπρός τροχαλία (είχε φαγωθεί το πολύσφηνο). Ο Θόδωρος μου επισκεύασε την τροχαλία προσαρμόζοντας άλλο πολύσφηνο και είχα τη μοτοσικλέτα την άλλη μέρα διαθέσιμη στο ένα τρίτο της αξίας μια καινούγιας τροχαλίας (340 ευρώ + εργασία θα πλήρωνα). Θα μπορούσε να μου είχε στοιχίσει φτηνότερα αν έπαιρνα μτχ. από ebay και το έβαζα μόνος μου, αλλά τότε η μοτοσικλέτα θα έμενε αραγμένη για ένα εικοσαήμερο.
              Κάτι τελευταίο φίλε Black. Ευχαριστώ για το σχόλιό σου γιατί μου έδωσε την ευκαιρία να πω πολλά ακόμη πράγματα για το θέμα. Στο θέμα "φτηνός και καλός μάστορας" θα επανέλθω γιατί βλέπω ότι "τρώει" πολλούς εδώ μέσα.

Comment

Εγώ απλά να δώσω άπειρα στον Μανιατάκο στα Σεπόλια. Όποτε τον χρειάστηκα ήταν εκεί εξυπηρετικός κ απορίες μου έλυσε κ γενικά νορμάλ στις τιμές του.

Comment

Originally posted by Boukas View Post
                  Εγώ απλά να δώσω άπειρα στον Μανιατάκο στα Σεπόλια. Όποτε τον χρειάστηκα ήταν εκεί εξυπηρετικός κ απορίες μου έλυσε κ γενικά νορμάλ στις τιμές του.

Παιδια ξερει κανεις αν ο Αποστολοπουλος στην Θερμοπυλων συνεργαζεται με τον Καφουνη η ειναι ανεξαρτητος μαστορας?

Comment

Originally posted by sicelian77 View Post
                    Παιδια ξερει κανεις αν ο Αποστολοπουλος στην Θερμοπυλων συνεργαζεται με τον Καφουνη η ειναι ανεξαρτητος μαστορας?

Και κατι ακομα οσον αφορα τα συνεργεια Ραφτοπουλος στην Μπακνανα και Καφεντζακης στην Καισαριανη.
                    Ο πρωτος μου ζητησε 275 ευρω για πατακια πισω,φαναρι πισω και φλαντζα στην ταπα βενζινης και ο δευτερος 180 ευρω για τιμονι,ντιζα γκαζιου,συμπλεκτη και φρενου.
                    Θα το παω και αλλου το μηχανακι και θα τσεκαρω τιμες και δουλεια.

Comment

Καλησπέρα σας , επειδή τυγχάνω να έχω επισκεφτεί συνεργεία για κλασσικές μοτοσυκλέτες έχω να πώ ότι ο Τέως Γιάννης Σαρόγλου και ο νυν στην Νέα Ιωνία ήταν και είναι πολύ αξιόλογοι μάστορες και άνθρωποι που αγαπούν την κλασσική μοτοσυκλέτα πριν από πολλά χρόνια!!!

Comment

Originally posted by sicelian77 View Post
                        Και κατι ακομα οσον αφορα τα συνεργεια Ραφτοπουλος στην Μπακνανα και Καφεντζακης στην Καισαριανη.
                        Ο πρωτος μου ζητησε 275 ευρω για πατακια πισω,φαναρι πισω και φλαντζα στην ταπα βενζινης και ο δευτερος 180 ευρω για τιμονι,ντιζα γκαζιου,συμπλεκτη και φρενου.
                        Θα το παω και αλλου το μηχανακι και θα τσεκαρω τιμες και δουλεια.
                        Νομίζω τα έχουμε ξαναπεί για τα ανταλλακτικά, αλλά θα σου το ξαναπώ για τελευταία φορά να μην γίνομαι κουραστικός. ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ από εδώ. Ξεκίνα να παραγγέλνεις από ίντερνετ χωριστά τα κομμάτια και τοποθέτησέ τα μόνος σου, ή με βοήθεια φίλων, σίγουρα θα βρείς, αν δεν βρείς πάρε τα σε ένα οποιοδήποτε συνεργείο μοτοσυκλετών που δεν θα σου ζητάνε χρυσάφι για την δηθεν τεχνογνωσία τους πάνω στα κλασσικά, τα μηχανάκια είναι απλούστερα των σημερινών.
                        Όπου μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως στέλνοντάς σου links , δεν μπορώ όμως λόγω απόστασης να παραγγείλω για σένα, αν ήσουν εδώ θα το έκανα , το κάνω συχνά για φίλους.
                        Ο Αποστολόπουλος όσο θυμάμαι είναι ανεξάρτητος μάστορας, δεν ξέρω να υπάρχει συνεργασία με τον Καφούνη.

Ας κρατήσουμε το νήμα καθαρό ως οδηγό συνεργείων και ας κάνουμε τέτοιες συζητήσεις σε άλλα νήματα πάντως.
                        Μπορείς να τους ξεγελάς όλους για λίγο καιρό, λίγους όλο τον καιρό, αλλά όχι όλους όλο τον καιρό. Αβραάμ Λίνκολν

BMW R51/3 Restoration Project

Comment

Απο εμπειρία δική μου στα δύο συνεργεία Καφετζάκης και Ραπτόπουλος. Απλά όπως περνάς φεύγεις τρέχοντας, δεν σταματάς καθόλου.

Comment

Όσον αφορά στην θερμοπυλών ο Αποστολόπουλος έχει αλλάξει μάστορα και δεν ξέρω τι παιζει αυτη την στιγμή. Ο παλιός μάστορας έχει φύγει απο την ζωή πλέον. Για το συνεργείο του Σαρόγλου ο ίδιος το έχει δώσει στον Παρχαρίδη και το δουλέυει αυτός λόγω σύνταξης πλέον. Ίσως καμιά φορά όποιος πάει να πετύχει και τον Σαρόγλου.

Comment

Working...
                            X